Posłuchaj podcastu Uniwersytet Odpowiedzialny

Zapraszamy do odsłuchania trzyodcinkowego podcastu Uniwersytet Odpowiedzialny, dotyczącego współczesnej edukacji. Są to rozmowy zarówno z nauczycielami jak i przedstawicielami szkolnictwa wyższego. Podcast zamieszczono na takich platformach jak: Spotify, SoundCloud, Apple Podcast.

Uniwersytet Odpowiedzialny #1
Jak efektywnie nauczać przedsiębiorczości

Nauczanie przedsiębiorczości jest jednym z priorytetów edukacyjnych formułowanych zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i na poziomie krajowym. Niestety od kilku lat zauważalny jest w tym względzie deficyt właściwej praktyki szkolnej. Widać tu rozdźwięk między realną potrzebą edukacji w tym zakresie, a niedostateczną formą jej realizacji w praktyce. O problemach tych, ale również o tym jak sprawić, żeby nauczanie przedsiębiorczości w polskich szkołach stało się bardziej efektywne i jaka jest tu rola uczelni wyższych opowiada prof. UEK dr hab. Stanisław Mazur, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Rozmowę prowadzi Wojciech Sypek z Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej UEK.

Uniwersytet Odpowiedzialny #2
Szkoła poza horyzont i jeszcze dalej

Czy w dzisiejszej szkole można wyjść poza ramy standardowego nauczania? Jaka jest rola nauczyciela? Czy szkoła może pomóc spełnić marzenia? Zrealizowanie każdego przedsięwzięcia, które wychodzi poza ramy standardów przewidzianych dla placówek oświatowych, wymaga sił i odwagi. Takim projektem wychodzącym poza schemat jest na pewno “Żmichowska śpiewa”, który zapoczątkowała Ewa Drobek, nauczycielka w XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. Jest on nie tylko wizytówką szkoły ale jego osiągnięcia są mierzone na skalę światową a co za tym idzie, stanowi ogromną szansę i rozwój dla uczniów.

W tym odcinku podcastu z serii “Uniwersytet Odpowiedzialny”, Ewa Drobek opowiada o swoich doświadczeniach, projektach i działaniach. Pokazuje przy tym jak wiele można zdziałać z młodymi ludźmi, stawiając sobie za cel przygotowania ich do dorosłego życia i pokazanie, że nie wolno bać się iść ku spełnieniu marzeń…. Rozmowę prowadzi Monika Buczek z Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.

Podcast zawiera fragmenty utworów płyty “Żmichowska śpiewa 7”. Płyta jak i utwory zostały w pełni wykonane przez uczniów, koordynator Ewa Drobek.

Uniwersytet Odpowiedzialny #3
Metoda design thinking – czyli droga do realizacji potrzeb uczniów

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu z serii „Uniwersytet Odpowiedzialny”, w którym mentorki i nauczycieli Urszula Drzewiecka z VIII PALO w Krakowie, Barbara Waszuk i Natasza Łączny ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach, opowiadają o udziale w projekcie Uniwersytet Odpowiedzialny – Sieć Szkolnych Klubów Innowacji i Przedsiębiorczości. Tematem rozmowy są m.in. metody nauczania w szczególności metoda design thinking, według której uczniowie planowali prototypowali i testowali realne zmiany związane w najbliższym otoczeniu.

Posłuchajcie podcastu aby dowiedzieć się jakie refleksje miały nauczycielki po udziale w projekcie i jak odnaleźli się w nim ich uczniowie. Rozmowę prowadziła Kamila Pilch z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Podcast powstał w ramach projektu „Uniwersytet Odpowiedzialny – Sieć Szkolnych Klubów Innowacji i Przedsiębiorczości” zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Projekt został objęty Patronatem Honorowym przez Martę Malec-Lech, Członka Zarządu Województwa Małopolskiego.